20-lecie Warszawskiej Szkoły Filmowej |10-lecie Liceum Filmowego i Kreacji Gier Wideo
Warszawska Szkoła Filmowa, założona w 2004 roku przez Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindę, świętowała 6 grudnia 2024 roku swoje XX-lecie galą w kinie Elektronik. Jubileusz stał się okazją do podsumowania dwóch dekad naszej działalności.
Uroczystą galę poprowadziła Grażyna Torbicka i Maciej Ślesicki. Wystąpili Anna Maria Jopek i Leszek Możdżer, wykonując utwory z klasyki polskiego i światowego kina, takie jak „Dwa Serduszka, Cztery Oczy” czy „Rosemary’s Lullaby”. Oprócz założycieli szkoły – Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy, pojawili się znakomici goście ze świata filmu, kultury i mediów. Wśród nich m.in. Lidia Popiel, Radosław Piwowarski, Artur Żmijewski, Katarzyna Figura, Liliana Komorowska, Tomasz Schimscheiner, Piotr Zelt, Paweł Deląg, Andrzej Pągowski i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Grzegorz Łoszewski.
Kluczowym elementem wieczoru była projekcja specjalnie przygotowanego na jubileusz filmu, w którym Maciej Ślesicki przypomniał historię 20-letniej działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej, podkreślając, że zadaniem naszej szkoły jest nauczanie piękna i tworzenie filmów sercem.
“Prowadzenie Warszawskiej Szkoły Filmowej przez te 20 lat jest dla mnie niezwykłą przygodą – pełną wyzwań, pasji, ale przede wszystkim spotkań z wyjątkowymi i zdolnymi młodymi ludźmi. Każdy student wnosi coś unikalnego. Widząc, jak młodzi realizują swoje marzenia i osiągają sukcesy w branży filmowej, czuję ogromną dumę. Dwadzieścia lat temu postanowiliśmy stworzyć miejsce, które będzie kuźnią talentów filmowych. Dziś mogę z dumą powiedzieć, że to założenie stało się rzeczywistością” – mówi Maciej Ślesicki, kanclerz Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Po gali, goście udali się na bankiet, przechodząc po czerwonym dywanie przy akompaniamencie Orkiestry OSP Nadarzyn. Zespół wykonał muzykę ze znanego repertuaru filmowego. Galę relacjonowała Sonia Trzewikowska, studentka kierunku aktorstwa naszej szkoły.
Jubileuszowy dzień otwarty Warszawskiej Szkoły Filmowej i Liceum Filmowego i Kreacji Gier Wideo
W ramach jubileuszu w sobotę zorganizowaliśmy nasz jednodniowy mini-festiwal, w którym przedstawiliśmy serię pokazów filmowych oraz warsztatów. Licealiści Liceum Filmowego i Kreacji Gier Wideo zaprezentowali swoje etiudy, a po seansach odbyły się spotkania z twórcami, prowadzone przez Marka Brodzkiego. W kolejnym bloku znalazły się filmy nominowane do Oscara – „Nasza Klątwa” i „Sukienka”, po których publiczność mogła porozmawiać z ich reżyserami – Tomaszem Śliwińskim i Tadeuszem Łysiakiem. W programie znalazły się także szkolne filmy absolwentek, których debiuty i kolejne filmy odnoszą sukcesy w Polsce i na świecie. O swoim czasie spędzonym w szkole opowiadała DK Welchman, reżyserka filmów “Twój Vincent” oraz “Chłopi”, debiutujące na tegorocznym festiwalu w Gdyni reżyserki Kamila Tarabura (“Rzeczy niezbędne”), Monika Majorek (“Innego końca nie będzie”) i Mara Tamkovich (“Pod szarym niebem”) oraz Natasza Parzymies, której krótkometrażowy film “Moje stare” pokazywany był w poprzedniej edycji gdyńskiego festiwalu. Po kolejnym bloku filmowym, pokazie najlepszych filmów XX-lecia, odbyło się spotkanie z gwiazdami etiud - Katarzyną Figurą i Ewą Szykulską oraz twórcami Kają Sajdak i Cezarym Orłowskim. Wszystkie spotkania poprowadził dziennikarz filmowy oraz wykładowca naszej szkoły Artur Zaborski, a program filmowy przygotowali dr Barbara Pawłowska oraz Juzek Kopciński.
Warsztaty Dnia Otwartego
Równolegle do pokazów filmowych w sąsiadującym budynku szkoły odbywały się warsztaty fotografii, operatorskie, kaskaderskie, szermierskie, pirotechniczne a na zewnątrz postawiliśmy garderobę filmową oraz typowy barobus dając naszym gościom możliwość poczucia się niemalże jak na planie filmowym w atmosferze zabawy i edukacji. Dr hab. Prot Jarnuszkiewicz wraz z Adą Zielińską przygotowali wystawę zdjęć absolwentów kierunku fotografia “Spojrzenia”.
Warszawska Szkoła Filmowa to największy kompleks edukacyjny w Polsce, oferujący 11 kierunków studiów, w tym dwa anglojęzyczne, oraz Liceum Filmowe i Kreacji Gier Wideo, gdzie młodzież rozwija swoje pasje w trzech specjalizacjach: aktorskiej, filmowej i kreacji gier. Szkoła może pochwalić się dwiema nominacjami do Oscara, licznymi nagrodami na festiwalach filmowych oraz ponad 200 etiudami produkowanymi rocznie, a od 2021 także filmy fabularne. Film „kRAJ” trafił do kin i światowej dystrybucji na platformie „Netflix” a film „Ludzie” (2023) w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda zakwalifikował się do konkursu głównego FPFF Gdynia 2024. Filmy zawsze współtworzą studenci i absolwenci WSF.
Nasz model edukacji łączący praktykę i artystyczny rozwój umożliwia absolwentom odniesienie sukcesu na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest to, że w trakcie naszej gali, obecni studenci zdobywali kolejne nagrody. Tegoroczna gala i dzień otwarty były niesamowitym sukcesem z fantastyczną atmosferą dzięki naszym uczniom, studentom, absolwentom, kadrze, wolontariuszom i ekipie technicznej którzy pracowali przy tych wydarzeniach.
Oficjalnym patronem obchodów XX-lecia Warszawskiej Szkoły Filmowej jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, a partnerem X-lecia Liceum Filmowego i Kreacji Gier Wideo jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Zdjęcia: Mikołaj Bernatowicz, Aleksandra Zarzeczna, Piotr Mizerski